251 0

Dlaczego warto stosować kwasy? Domowe sposoby złuszczania skóry kwasami.

Okres jesienno - zimowy to idealny czas na wypróbowanie kwasów ponieważ po tego typu zabiegach nie jest wskazane wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. W czasie przeprowadzania kuracji z kwasami należy stosować kremy ochronne z wysokim filtrem min. 30 SPF, gdyż nawet w dni kiedy jest pochmurno dociera do nas promieniowanie słoneczne, które może powodować podrażnienia. Podczas terapii z kwasami skóra staje się doskonale oczyszczona, ale także bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Warto znaleźć krem, który będzie zarówno koił podrażnioną i zaczerwienioną skórę, ale także zapewni jej idealne nawilżenie, pomoże przywrócić naturalną równowagę. Warto sięgnąć po naturalne kremy, które posiadają składniki  łagodzące, regenerujące podrażniony naskórek.

Najczęściej stosowane kwasy:

-kwasy AHA ( Alfa-hydroksylowe):

a) Glikolowy w stężeniu do 10% o działaniu złuszczającym, wspomaga regenerację skóry, ma działanie nawilżające, wspomaga produkcję kolagenu.

b) Mlekowy o stężeniu do 5% wyraźnie nawilża i rozjaśnia skórę, w stężeniu powyżej 5% intensywnie złuszcza i regeneruje, redukuje przebarwienia i zmarszczki.

c) Migdałowy przeznaczony do każdego rodzaju skóry podobnie jak kwas mlekowy ma działanie nawilżające i rozjaśniające. Jest pomocny w walce z przebarwieniami. Ma działanie antybakteryjne.

d) Jabłkowy o  działaniu nawilżająco – rozjaśniającym.

- kwasy BHA (Beta-hydroksylowe)

a) Salicylowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, przyspiesza gojenie ran i zmian skórnych, reguluje odnowę komórkową skóry.

- kwasy PHA (Poli-hydroksylowe) mają działanie znacznie bardziej łagodne  od kwasów AHA. Zalecane są do stosowania przy skórze bardzo wrażliwej, przy trądziku różowatym lub w przypadku rozszerzonych naczynek. Kwasy nie powodują pieczenia i zaczerwienienia skóry. Podczas kuracji nie ma konieczności stosowania wysokiej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Kwasy PHA bardzo silnie nawilżają i neutralizują wolne rodniki.  Do kwasów PHA zaliczamy: glukonolakton, glukonoheptalakton oraz kwas laktobionowy.

Kuracja kwasami jest bardzo polecana przy skórze trądzikowej, skłonnej do łojotoku, przy bliznach i przebarwieniach. Kwasy świetnie sprawdzą się przy zmarszczkach, wygładzą zarówno te płytkie jak i poprawią stan tych głębszych. Przy skórze wyjątkowo wrażliwej i delikatnej zaleca się stosowanie kwasów owocowych takich jak np. jabłkowy lub cytrynowy. Kwasy te dokładnie oczyszczają skórę, nie powodując jej podrażnienia.

Rozpoczynając przygodę z kwasami warto zacząć od bardzo niskich stężeń stosując je 2 lub 3 razy w  tygodniu. Specjalnie przygotowanym tonikiem przemywamy delikatnie skórę twarzy omijając delikatnie okolice ust i oczu.

Silniejsze kwasy takie jak: salicylowy, glikolowy czy migdałowy świetnie sprawdzą się przy skórze tłustej i zanieczyszczonej, skutecznie pomogą w walce z rozstępami i bliznami.

 

 

  

Komentarze

Napisz komentarz