Trądzik to nie tylko problem osób w wieku nastoletnim, często dotyczy także wielu dorosłych. Aby osiągać jak najlepsze efekty i trzymać chorobę pod kontrolą ważne jest, aby przestrzegać zasad odpowiedniej pielęgnacji. Na czym polega pielęgnacja skóry trądzikowej? Czego unikać? Jakie produkty są naszymi sprzymierzeńcami w walce z niedoskonałościami?

 

❀ Po pierwsze oczyszczanie.

 

Skóra trądzikowa potrzebuje jednocześnie łagodnych, ale także pomagających pozbyć się wyprysków i rozjaśniających skórę produktów do oczyszczania. Dobrze sprawdzą się tutaj żele do mycia twarzy z dodatkiem kwasu salicylowego, który dokładnie oczyszcza oraz odblokowuje zatkane pory np. Rumiankowy żel do mycia twarzy Sylveco. Skutecznym składnikiem w walce z niedoskonałościami jest także węgiel aktywny. Mydła węglowe bardzo skutecznie oczyszczają skórę, działają detoksykująco oraz pomagają wyrównać koloryt skóry.

Pamiętajmy, aby do osuszania twarzy używać tylko papierowych ręczników. Zwykłe ręczniki mają dużo bakterii, których nie potrzebujemy przenosić na naszą czystą skórę.

Rumiankowy żel do twarzy Sylveco

Rumiankowy żel do twarzy Sylveco
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)


 

❀ Po drugie tonizowanie.

 

Po oczyszczeniu skóry należy zawsze pamiętać o kosmetyku tonizującym. Oprócz gotowych toników bardzo dobrym wyborem będą czyste wody kwiatowe. Numerem jeden dla cery trądzikowej jest hydrolat z oczaru wirginijskiego Fitomed. Pięknie tonizuje skórę, zmniejsza pory, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych.

czysty hydrolat oczarowy fitomed

Hydrolat oczarowy Fitomed
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)


 

❀ Po trzecie nawilżanie.

 

Skóra trądzikowa jest często tłusta lub mieszana. Wbrew pozorom powinniśmy ją także intensywnie nawilżać. Bardzo dobrym wyborem będą naturalne oleje roślinne lub kremy z ich dodatkiem. Olejem zasługującym na polecenie jest na pewno naturalny olej konopny. Bardzo szybko się wchłania, nawilża skórę, walczy z niedoskonałościami i łagodzi alergie. Olej konopny znajdziemy też gotowych kosmetykach np. w mazidle konopnym, kremie do cery tłustej i trądzikowej Polny Warkocz. Krem o konsystencji masła, bogaty w masło shea i olej konopny. Szybko się wchłania i mocno odżywia skórę. Pomocne będą tez na pewno kosmetyki z dodatkiem antybakteryjnego olejku herbacianego, który nie wysusza skóry i łagodzi zmiany trądzikowe.

Mazidło konopne Polny Warkocz

Mazidło konopne Polny Warkocz
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

 

❀ Po czwarte peelingi i maseczki.

 

Cera trądzikowa potrzebuje regularnego złuszczania, aby zapobiegać zatykaniu gruczołów łojowych. Odradzamy peelingi mechaniczne. Mogą podrażniać skórę i dodatkowo przyczyniać się do nasilenia występowania zmian. Dobrym wyborem będą peelingi enzymatyczne, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy stosować maseczkę oczyszczającą. Tu kierujmy się zasadą, że im mniej tym lepiej. Najlepiej zastosować czyste maseczki glinkowe, które dogłębnie oczyszczają skórę i nie powodują podrażnień. Cerze trądzikowej bardzo służy glinka zielona, która działa najsilniej ze wszystkich glinek, jednocześnie odżywia, ale też skutecznie absorbuje wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Glinka zielona Fitomed

Glinka zielona Fitomed
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

 

❀ Po piąte odpowiednia dieta.

 

Bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry ma dieta. Warto zacząć prowadzić tzw. dziennik żywienia, gdzie zapisujemy wszystkie produkty spożywcze jakie zjedliśmy danego dnia. Pozwoli nam to bardzo szybko ustalić, które z nich powodują nasilenie trądziku. Wyeliminowanie tych składników powinno bardzo szybko przynieść pozytywne efekty.

 

❀ Co na pojedyncze zmiany skórne i przebarwienia?

 

Zdecydowanie naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego oraz olej tamanu. Oba przyspieszają gojenie się zmian, nie wysuszają skóry i rozjaśniają przebarwienia.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

 

Walka z trądzikiem jest czasochłonna i wymaga przestrzegania wielu zasad, ale naprawdę warto. Każdy kto zmaga się z tym problemem przyzna, że jest on bardzo uciążliwy i krępujący. Jak widać można spróbować pozbyć się go w sposób naturalny, stosując kosmetyki ze składnikami pochodzącymi z natury. Warto sprawdzić je zanim sięgniemy po leki lub zastosujemy kurację hormonalną. Możliwe, że wcale nie jest to potrzebne i problem uda nam się rozwiązać w sposób bardziej bezpieczny, nieingerujący w nasze zdrowie.