Każdy z nas może wprowadzić do swojej pielęgnacji naturalne oleje roślinne. Jednak nie każdy olej będzie odpowiedni dla danego typu cery. Jak znaleźć ten idealny? Czym kierować się przy wyborze oleju, aby jak najlepiej działał na naszą skórę?

 

Wybór naturalnych olejów kosmetycznych jest ogromny. Każdy z nich posiada ogromną ilość cennych właściwości, świetnie odżywiają i nawilżają skórę. Naturalne oleje mają podobny skład do sebum wytwarzanego przez nasza skórę dlatego tak dobrze są przez nią wchłaniane. Niestety jednak nie każdy olej jest dobry dla każdego typu cery. Niektóre mogą ją zapychać i powodować powstawanie zaskórników i wyprysków.

Wszystko zależy od zawartości kwasów tłuszczowych!

❀ Cera tłusta, mieszana, trądzikowa.

W przypadku cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej najlepszym wyborem będą oleje z dużą zawartością nie zapychających kwasów tłuszczowych, czyli kwasu linolowego lub kwasu linolenowego. Oleje te charakteryzują się tym, ze bardzo szybko się wchłaniają, nie zostawiając na skórze tłustej warstwy. Nazywane są „suchymi” olejami. Do olejów tego typu należą:

❀ Jakie oleje do cery suchej?

Dla cery suchej najlepszym wyborem będą oleje, które zawierają kwasy tłuszczowe takie jak: palmitynowy, laurynowy, stearynowy, oleinowy. Kwasy te sprawiają, że olej nie wchłania się całkowicie i tworzy na skórze warstwę ochronną. Idealnie sprawdza się to do pielęgnacji skóry suchej, która potrzebuje silnej dawki nawilżenia i dodatkowej ochrony.

❀ Oleje dla cery suchej:

Co z cerą naczynkową? Cera naczynkowa może być zarówno tłusta jak i sucha. Wybierając olej miejmy na uwadze jaka jest nasza cera poza tendencją do rozszerzonych czy pękających naczynek.

naturalny olej awokado

↑ Do cery suchej szczególnie polecamy olej z awokado ↑

❀ Oleje dla cery naczynkowej:

Ciekawym rozwiązaniem są też mieszanki olejowe np. olejek do twarzy drzewo sandałowe i kurkuma, gdzie mamy specjalnie dobraną mieszankę olejów, która sprawdzi się do pielęgnacji każdego typu skóry, szczególnie polecany do cery trądzikowej.

❀ Jak aplikować olej?

Oleje można aplikować na kilka sposobów:

  1. Samodzielny olej, bezpośrednio na lekko zwilżoną skórę.
  2. Mieszając z krem do twarzy. Najlepiej w proporcji 1:1.
  3. Mieszając z kwasem hialuronowym lub żelem aloesowym.
Należy jednak pamiętać, aby zbyt często nie stosować olejów samodzielnie ponieważ na dłuższą metę mogą ją przesuszać.

❀ Jak przechowywać oleje?.

Najlepszym miejscem będzie lodówka. Każdy olej lubi chłodne środowisko, w którym jest przechowywany dlatego najlepiej trzymajmy go w lodówce. Wybierajmy oleje w ciemnej butelce lub innej, ale takiej która zabezpiecza go przed światłem.

naturalny olej awokado

↑ Naturalne oleje kosmetyczny marki Etja ↑

Zdarza się jednak, że dany olej mimo tego, że powinien się sprawdzić i wydaje się idealny dla naszej skóry okazuje się niezbyt dobrym wyborem. Dlatego też warto popróbować różne, aby znaleźć ten idealny. Na początek szczególnie bardzo polecamy olej jojoba Etja ponieważ jest dobrym wyborem dla każdego typu skóry i nie powoduje jej zapychania.
A jakie są Wasze doświadczenia z olejami? Jakie testowałyście które sprawdzają się u Was najlepiej?

Cześć! Mam na imię Milena i serdecznie witam Was na blogu Mileco, na którym dzielę się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat naturalnej pielęgnacji. Na co dzień swoją pasję łączę z pracą i od 2016 r. prowadzę sklep z naturalnymi kosmetykami. Jeśli macie pytania piszcie śmiało, postaram się pomóc. 🙂