Henna do włosów powszechnie uważana jest za zdrowszą alternatywę dla farb do włosów. Nie tylko trwale koloryzuje, ale także poprawia kondycję włosów i bardzo pozytywnie wpływa na stan skóry głowy. Co znajdziemy w składzie henny? Jakie posiada właściwosci i jak ją stosować?

❀ Czym jest henna i jak działa?

Henna to naturalny barwnik uzyskiwany z liści rośliny o nazwie lawsonia inermis (lawsonia bezbronna). Roślina ta uprawiana jest w krajach Azji oraz Afryki. Po ugotowaniu liści oraz pędów rośliny uzyskujemy najstarszy znany kosmetyk do barwienia skóry oraz włosów zwany henną. Naturalna henna do włosów jest bardzo bogata w witaminy oraz potas, magnez czy wapń, nie przesusza i nie niszczy włosów. Jak działa? Naturalny barwnik wnikając do włosa wiąże się z keratyną w nim zawartą dzięki czemu trwale koloryzuje włosy. Dodatkowo henna wypełnia ubytki keratyny w strukturze włosa przez co stają się one mocniejsze i grubsze.

Naturalne henny do włosów

❀ Właściwości henny:

  • trwale koloryzuje włosy,
  • intensywnie odżywia,
  • posiada działanie przeciwłupieżowe,
  • chroni włosy i skórę głowy przed promieniowaniem słonecznym,
  • wzmacnia i pogrubia włosy,
  • sprawia, ze włosy są bardziej odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych;

❀ O czym należy pamiętać przy wyborze henny?

Naturalna henna powinna mieć prosty skład. Powinna zawierać tylko jeden składnik (Lawsonia Inermis) lub ewentualnie dodatek naturalnych barwników takich jak Indigofera Tinctoria (Indygo) lub Emblica Officinalis (Amla). Henny z dodatkiem innych składników mogą niszczyć włosy i działać na nie podobnie jak farby chemiczne.

naturalna henna do włosów gorzka czekolada

Henna w kolorze gorzkiej czekolady
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

naturalna henna do włosów karmelowy brąz

Henna w kolorze „karmelowy brąz”
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

❀ Przygotowanie henny.

Henna powinna zostać przygotowana wcześniej tak, aby barwnik w niej zawarty zdążył się uwolnić. Zaleca się, aby proszek wymieszać z ciepłą wodą ok. 50 stopni, dodać trochę soku z cytryny, dzięki czemu uzyskany kolor będzie bardziej intensywny. Następnie należy ją odstawić na ok. 12h.

Szczególnie bardzo polecamy naturalne henny do włosów od polskiego producenta Orientana. Marka posiada duży wybór odcieni od bezbarwnej pogłębiającej kolor włosów blond po hennę w intensywnych czerwieniach, ciepłe brązy i chłodną czerń. Opakowanie jest dostępne w dwóch rozmiarach 50g lub 100g. Mała puszka wystarczy na jedną koloryzację włosów krótkich lub średnio długich.

naturalna henna do włósów orzech laskowy

Henna do włosów w kolorze „orzech laskowy”
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Naturalna henna do włosów rudych

Naturalna henna do włosów „mahoniowa czerwień”
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

❀ Co dalej? Koloryzacja henną krok po kroku.

1. Umyj włosy szamponem bez SLS-ów.
2. Nałóż wcześniej przygotowaną mieszankę na wilgotne włosy.
3. Załóż czepek ochronny i dodatkowo owiń głowę ręcznikiem.
4. Pozostaw na włosach przez minimum 2h, im czas koloryzacji jest dłuższy tym lepiej, a uzyskany kolor jest bardziej intensywny.
5. Zmyj hennę wodą, nie stosuj żadnych szamponów ani odżywek do włosów oraz produktów do stylizacji.
6. Przez 48h nie myj włosów!

Kolor włosów uzyskany bezpośrednio po hennowaniu nie jest kolorem ostatecznym. Odcień zmienia się z dnia na dzień i dopiero po 48h uzyskujemy ten właściwy. Wtedy dopiero możemy umyć włosy i nałożyć odżywkę.
A jakie są Wasze doświadczenia z naturalną koloryzacją włosów za pomocą henny? Pochwalcie się efektami w komentarzach! 🙂