Idzie lato, a wraz z nim komary, meszki, kleszcze i inni nieproszeni goście. Na sklepowych i aptecznych półkach mamy dostępne wiele produktów zarówno odstraszających owady jak i takich, które łagodzą skutki ich ugryzień. Jednak ich składy pozostawiają wiele do życzenia. Jak poradzić sobie z komarami i innymi owadami w naturalny sposób? Co stosować na ugryzienia?

 

W okresie letnim stosowanie środków odstraszających owady to konieczność. Skutki ugryzień komarów to nie tylko swędzenie i duży dyskomfort. U osób o szczególnie wrażliwej skórze może wystąpić także gorączka połączona z ostrą reakcją alergiczną. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiednich leków. O skutkach ugryzień kleszczy chyba nie trzeba nikomu przypominać. W ostateczności mogą prowadzić one do zapalenia mózgu lub bardzo skomplikowanej i długotrwałej w leczeniu boreliozy.

Oczywiście możemy sięgnąć po ogólnodostępne środki odstraszające owady, ale czy zastanówmy się czy na pewno warto. Produkty te przepełnione chemią i szkodliwymi składnikami, nie są bezpieczne dla naszej skóry oraz dróg oddechowych, na pewno nie polecamy stosować ich u dzieci. Nawet jeśli producent na to pozwala. Istnieje jednak alternatywa dla sztucznych, chemicznych środków. Są to naturalne olejki eteryczne! Owady wprost nie cierpią ich zapachu. Olejki eteryczne skutecznie odstraszają owady, a gdy któryś już nas jednak ukąsi, bardzo dobrze łagodzą skutki ukąszeń.

❀ Jakie olejki eteryczne odstraszają komary, a jakie kleszcze i inne owady?

Na komary i muchy:

Na kleszcze:

Na pchły:

Naturalne olejki eteryczne przeciwko owadom

↑ Kliknij i zobacz olejki eteryczne przeciwko owadom ↑

❀ Jak przygotować domowy środek odstraszający owady?

Z uwagi na to, że różne owady nie przepadają za różnymi olejkami warto pomieszać kilka z nich i koniecznie połączyć z olejem bazowym np. olejem jojoba lub olejem ze słodkich migdałów. Nigdy nie stosujmy olejków eterycznych samodzielnie ponieważ mają zbyt wysokie stężenie i mogą powodować podrażnienia skóry. Najlepsza proporcja to 10-20 kropli olejków eterycznych rozcieńczonych z 2 łyżkami oleju bazowego. Szczególnie bardzo ostrożnie stosujmy olejki u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży. Bardzo dobrym dodatkiem jest tez olej neem, skutecznie odstrasza owady, a także dzięki swym właściwościom łagodzi swędzenie i pieczenie skóry po ugryzieniu. Przygotowaną mieszankę należy trzymać w szklanej butelce z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu.

naturalny olej neem

Bazowy olej na komary Jojoba
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

naturalny olej kosmetyczny neem

Bazowy olej na komary Neem
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

❀ Co stosować na ukąszenia?

Jeśli już niestety komarowi uda się nas ukąsić istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie skutków ugryzienia. Bardzo szybkie łagodzące działanie ma olejek goździkowy, który jednocześnie znieczula ugryzione miejsce oraz olejek miętowy. Możemy też potrzeć podrażnioną skórę sokiem z liści bazylii lub olejkiem cytrynowym.

Pamiętajmy, aby nie stosować olejków cytrusowych na skórę, gdy jest mocne słońce. Olejki te są bardzo światłoczułe i pod wpływem słońca mogą bardzo podrażnić skórę.

Jak widać nie ma potrzeby stosowania chemicznych produktów do odstraszania owadów kiedy można sięgnąć po coś bardziej bezpiecznego, w 100% naturalnego, bezpiecznego dla nas i dla środowiska. Należy jednak pamiętać, aby wszystko robić z głową i być bardzo ostrożnym. Szczególnie stosując je u małych dzieci lub osób z bardzo wrażliwą skórą. Naturalne olejki eteryczne nie tylko odstraszają owady, ale także łagodzą skutki ich ukąszeń. Po co kupować kilka różnych produktów jeśli można samemu przygotować jeden skuteczny kosmetyk wielofunkcyjny z dobrym składem? Warto samemu spróbować i przekonać się jak dobre jest jego działanie i jak wiele ma zalet.

A czego Wy używacie do odstraszania owadów? Co u Was działa najlepiej? Są to olejki eteryczne czy może jakieś inne naturalne środki? Chętnie poznamy Wasze opinie. 🙂

Cześć! Mam na imię Milena i serdecznie witam Was na blogu Mileco, na którym dzielę się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat naturalnej pielęgnacji. Na co dzień swoją pasję łączę z pracą i od 2016 r. prowadzę sklep z naturalnymi kosmetykami. Jeśli macie pytania piszcie śmiało, postaram się pomóc. 🙂