Pielęgnacja włosów z tendencją do przetłuszczania to duże wyzwanie. Często robimy to nieprawidłowo, przez co nawet pomimo codziennego mycia włosów bardzo szybko znowu stają się tłuste i wyglądają nieestetycznie. Jak sobie z tym poradzić? Jakie kosmetyki stosować?

 

Skóra naszej głowy tak samo jak nasza twarz czy ciało posiada gruczoły łojowe. To jak szybko się przetłuszcza może być spowodowane przez wiele czynników. Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów to:

  • predyspozycje genetyczne, często cerze tłustej towarzyszy właśnie tendencja do przetłuszczających się włosów,
  • nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce zwiększa produkcje łoju,
  • podłoże hormonalne, np. okres dojrzewania lub ciąża, zmiany hormonalne mogą bardzo wzmagać przetłuszczanie się skóry głowy,
  • zbyt częste mycie włosów, co prowadzi do przesuszenia skóry głowy przez co skóra jest zmuszana do wzmożonego wydzielania sebum,
  • przenoszenie na skórę głowy dużej ilości zarazków, np. przez wielokrotne dotykania włosów i głowy brudnymi rękami,
  • dobór niewłaściwych produktów do pielęgnacji.

❀ Czego nie lubią włosy tłuste?

Na pewno jest to wysoka temperatura. Tłustym włosom nie służy mycie gorącą wodą, zbyt częste używanie suszarki, a już kompletnie odpada używanie do tego gorącego powietrza. Przy tym typie włosów powinniśmy zrezygnować także z wizyt w saunie i jak najbardziej unikać kontaktu naszych włosów z wysoką temperaturą.

❀ Kroki oraz odpowiednie kosmetyki w prawidłowej pielęgnacji włosów tłustych.

Używanie lekkich, wzmacniających szamponów przeznaczonych do włosów przetłuszczających się. Włosy myjemy bardzo delikatnie, nie pocierając skóry głowy. Najlepiej stosować do tego naturalnych szamponów, pozbawionych obciążających silikonów i innych szkodliwych składników. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego kosmetyki z mydlnicą lekarską np. szampon do włosów przetłuszczających się Fitomed lub szampon włosy przetłuszczające się Onlybio.

Szampon Fitomed włosy przetłuszczające się

Szampon Fitomed włosy przetłuszczające się
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Szampon włosy przetłuszczające się OnlyBio

Szampon włosy przetłuszczające się OnlyBio
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Stosowanie lekkich odżywek, które nie obciążają włosów i delikatnie je pielęgnują np. odżywki do włosów przetłuszczających się Fitomed. Bardzo dobrym wyborem będą też naturalne wcierki, które normalizują pracę gruczołów łojowych oraz wzmacniają cebulki i hamują wypadanie włosów: tonik-wcierka do skóry głowy Vianek.

Tonik-wcierka do skóry głowy Vianek

Tonik-wcierka do skóry głowy Vianek
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Odżywka do włosów Fitomed

Odżywka do włosów Fitomed
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Maseczki glinkowe. Nic tak dobrze nie oczyszcza skóry z toksyn oraz zanieczyszczeń jak glinki. Maseczki glinkowe mogą być stosowane nie tylko na twarz ale także na włosy. Glinkowa papka stosowana na skórę głowy minimum raz tygodniu pomoże zmniejszyć wydzielanie sebum i dokładnie oczyści cebulki włosów. (np. glinka zielona Fitomed)

Glinka zielona Fitomed

Glinka zielona Fitomed
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Suszenie włosów powinno przebiegać naturalnie, jeśli jednak koniecznie musimy użyć suszarki zawsze stosujmy do tego celu zimne powietrze.

❀ Dodatkowe porady:

  • często zmieniaj pościel i myj swoją szczotkę do włosów, aby nie przenosić na włosy bakterii,
  • ogranicz w swojej diecie produkty wysoko przetworzone o dużej zawartości tłuszczu,
  • spróbuj olejowania włosów i skóry głowy, oleje takie jak: naturalny olej konopny lub olej jojoba zmniejszają przetłuszczanie się skóry i mocno ją odżywiają,
  • unikaj dotykania włosów w ciągu dnia.

Aby ograniczyć przetłuszczanie się włosów podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Tak samo jak w przypadku naszej cery skóra głowy wymaga stosowania kosmetyków specjalnie dla niej przeznaczonych. Dobór właściwych produktów oraz prawidłowa dieta na pewno wyraźnie zmniejszą przetłuszczanie się włosów i pomogą nam utrzymać piękne, puszyste włosy bez konieczności ich codziennego mycia.

Cześć! Mam na imię Milena i serdecznie witam Was na blogu Mileco, na którym dzielę się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat naturalnej pielęgnacji. Na co dzień swoją pasję łączę z pracą i od 2016 r. prowadzę sklep z naturalnymi kosmetykami. Jeśli macie pytania piszcie śmiało, postaram się pomóc. 🙂