Rozszerzone pory i zaskórniki to problem, który dotyczy bardzo wielu z nas. Małe czarne kropki i nierówności skóry, nie wyglądają estetycznie i często są przyczyna dużych kompleksów. Jak sobie z nimi poradzić? Jakie kosmetyki stosować, aby uniknąć ich ponownego powstawania?

❀ Czym są i skąd się biorą zaskórniki?

Zaskórniki czyli zatkane pory powstające na skutek mieszania się wydzielanego przez skórę sebum oraz zanieczyszczeń. Powstała wydzielina zatyka pory skóry i tworzy na jej powierzchni zaskórniki, które wyglądają niezbyt dobrze nawet jeśli ukryjemy je pod makijażem. Co więc z tym zrobić? Najlepiej pozbyć się ich od razu i odrobinę zmienić nawyki w pielęgnacji, aby już nigdy więcej się nie pojawiły.

❀ Zaskórniki otwarte czy zamknięte?

Wyróżniamy dwa typy zaskórników:

  • zaskórniki otwarte, które maja postać drobnych, białych wyprysków na powierzchni skóry, bardzo ciężko się ich pozbyć,
  • zaskórniki zamknięte, potocznie zwane wągrami, których czarny kolor wynika z utleniania się nagromadzonych w naszych porach zanieczyszczeń.

Zaskórniki kojarzone są przede wszystkich z cerą tłustą o problematyczną. Niesłusznie, problem ten może dotyczyć wszystkich typów skóry i przy każdej jest tak samo ważny i wymaga stosowania specjalnych kosmetyków do pielęgnacji.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z zaskórnikami i rozszerzonymi porami?
Podstawą jest odpowiednie oczyszczanie, złuszczanie martwego naskórka oraz nawilżanie.

❀ Oczyszczanie.

Zawsze pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu naszej skóry wieczorem. Najbardziej dokładnie oczyści naszą skórę demakijaż składający się z kilku etapów. Najpierw ściągamy makijaż i zanieczyszczenia przy użyciu oleju np. łagodzący olejek do demakijażu Vianek lub stosujemy płyn micelarny np. rewitalizujący płyn micelarny Vianek. Następnie polecamy umycie twarzy wodą połączoną z żelem lub łagodnym mleczkiem oczyszczającym, aby dokładnie odblokować pory i usunąć resztki zanieczyszczeń.

Olejek do demakijażu Vianek

Olejek do demakijażu Vianek
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Rewitalizujący płyn micelarny Vianek

Rewitalizujący płyn micelarny Vianek
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Kolejny krok to tonik. Nigdy nie zapominajmy o użyciu toniku przed nałożeniem kremu!
Naturalne toniki do twarzy przywracają skórze równowagę, łagodzą podrażnienia i działają kojąco. Przy cerze z tendencją do zaskórników najlepiej sprawdzą się czyste, naturalne wody roślinne takie jak hydrolat z czystka lub hydrolat oczarowy. Zarówno jeden jak i drugi dogłębnie oczyszczają skórę, regulują wydzielanie sebum, zwężają pory i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Aby jeszcze dokładniej oczyścić skórę warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z węglem aktywnym np. mydło węglowe Cztery Szpaki. Węgiel działa silnie detoksykująco, błyskawicznie usuwa zanieczyszczenia i toksyny z powierzchni skóry.

Hydrolat z czystka Make Me Bio

Hydrolat z czystka MakeMeBio
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Mydło węglowe Cztery Szpaki

Mydło węglowe Cztery Szpaki
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

❀ Peelingowanie.

Wykonywanie regularnych peelingów usunie martwy naskórek zatykający pory i zapobiegnie powstawaniu zaskórników. Przy cerze normalnej lub tłustej dobrym wyborem będą peelingi mechaniczne, z drobinkami złuszczającymi. Jeśli natomiast skóra jest wrażliwa, naczynkowa lub z aktywnymi zmianami trądzikowymi warto sięgnąć po peeling enzymatyczny np. peeling enzymatyczny Sylveco, który delikatnie rozpuści martwy naskórek, nie podrażniając przy tym skóry.

❀ Nawilżanie.

Nigdy nie zapominajmy o nawilżaniu skóry. Nawet przy skórze mieszanej czy tłustej lekki krem nawilżający to podstawa pielęgnacji. Skóra pozbawiona nawilżenia zaczyna produkować większą ilość sebum przez co nie trudno o szybkie zatkanie się porów skóry. Bardzo dobrym wyborem będzie rewitalizujący krem z roślinnym kompleksem detox od marki Hagi kosmetyki. Idealny dla każdego typu skóry, dodatkowo chroni ją przed działaniem zanieczyszczeń z otoczenia.

Krem rewitalizujący marki Hagi

Krem rewitalizujący marki Hagi
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Niezależnie od posiadanego typu cery oczyszczanie, peelingowanie i nawilżanie to niezbędne elementy w pielęgnacji skóry. Pomogą utrzymać ją odpowiednio oczyszczoną i zapobiegną zapychaniu się porów skóry. Podstawą jest systematyczność i dobór odpowiednich kosmetyków, dzięki którym nasza skóra będzie czysta, gładka, wolna od zaskórników i rozszerzonych porów.