Z roku na rok ilość generowanych śmieci rośnie w zastraszającym tempie. Reklamówki, słomki, plastikowe opakowania to tylko niektóre rzeczy, które wyrzucamy zaraz po użyciu zwiększając w ten sposób ilość trudno rozkładających się odpadów. Czas coś z tym zrobić, dlatego dziś mam dla Was trochę informacji na temat zero waste.

❀ Czym jest zero waste?

Krótko mówiąc zero waste to życie w taki sposób, aby generować jak najmniej śmieci. Zastąpienie przedmiotów plastikowych ich odpowiednikami wykonanymi z materiałów biodegradowalnych, dokonywanie świadomych zakupów, aby nie gromadzić niepotrzebnych przedmiotów oraz praktykowanie segregacji odpadów. Życie według tej zasady wcale nie jest trudne i dokonując małych zmian możemy zrobić bardzo wiele dla środowiska. 🙂 Poniżej przedstawię Wam kilka sposobów ograniczenia śmieci i życia zgodnie z zasadą zero waste.

❀ Klucz do ograniczenia śmieci – minimalizm.

Ważnym czynnikiem, który w ogromnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów jest minimalistyczny styl życia. Co to dokładnie oznacza? Osoby praktykujące minimalizm ograniczają się do stosowania tylko tego co niezbędne, do kupowania tylko aktualnie potrzebnych rzeczy w tym kosmetyków, jedzenia czy ubrań. Osoby żyjące w ten sposób nie robią nieprzemyślanych zakupów, nie kupują na zapas, przez co później nie muszą wyrzucać nadmiaru zepsutego jedzenia lub niepotrzebnych rzeczy kupionych pod wpływem chwili.

minimalizm

❀ Przedmioty wielokrotnego użytku.

Plastikowe słomki i jednorazowe reklamówki to dwa ogromne problemy dzisiejszych czasów. W samej Polsce dziennie zużywa się ok. 3 mln plastikowych słomek. Ilość ta jest przerażająca i warto się zastanowić czy naprawdę jest to przedmiot niezbędny nam do życia. Jeśli jednak nie możemy się bez nich obyć warto sięgnąć po ich ekologiczne zamienniki.

Obecnie na rynku mamy dostępne słomki wielokrotnego użytku wykonane ze szkła, metalu lub bambusa. Taką słomkę możemy mieć zawsze przy sobie i korzystać z niej kiedy tylko potrzebujemy. Po użyciu wystarczy ją umyć i można korzystać z niej ponownie.

To samo tyczy się reklamówek. Bawełniane torby wielokrotnego użytku nie ważą wiele i mogą nam służyć przez długie lata dlatego po co wydawać pieniądze na plastikowe reklamówki, które wyrzucamy po jednym użyciu.

❀ Ponowne wykorzystywanie i recykling.

Podczas zakupów warto zwracać uwagę na opakowania kupowanych produktów. Wiele z nich jest dostępnych w ładnych, szklanych lub metalowych opakowaniach, które po zużyciu produktu mogą nam posłużyć do czegoś innego, np. do tworzenia własnych domowych kosmetyków lub przechowywania różnych drobnych przedmiotów np. biżuterii. Kolejny istotny element związany z zero waste to recykling, czyli segregowanie i przetwarzanie odpadów. Szczególnie ważne w przypadku papieru oraz szkła, które po przetworzeniu mogą zostać wykorzystane do wytworzenia zupełnie nowych rzeczy.

❀ Produkty w stylu zero waste warte uwagi. 🙂

Bambusowe patyczki Hydrophil.

Bambusowe patyczki higieniczne, wykonane z bambusa oraz ekologicznej bawełny. Po zużyciu mogą zostać wyrzucone na kompost lub do odpadów organicznych. Pomyślmy ile niepotrzebnych śmieci produkują plastikowe patyczki i jak dużo zużywamy ich każdego dnia. Ta mała zmiana zmniejszy ogromną ilość zbędnych śmieci.

Bambusowe patyczki higieniczne Hydrophil
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Bambusowa szczoteczka do zębów Mohani.

Podobnie jak z patyczkami sprawa ma się ze szczoteczkami do zębów. W roku zużywamy minimum 4 szczoteczki, których plastik rozkłada się ok. 500 lat. Wiele z nich zalega w oceanach waz z innymi odpadami przez co ginie ogromna ilość zwierząt. Plastikową szczoteczkę możemy zastąpić bambusową szczoteczką do zębów, której rączka jest w 100% biodegradowalna i tak jak wyżej wspomniane patyczki ulega rozkładowi, przez co nie zagraża środowisku.

Bambusowa szczoteczka do zębów Mohani

Bambusowa szczoteczka do zębów Mohani
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

Naturalny dezodorant w kartonowym opakowaniu Ben&Anna.

Naturalny dezodorant na bazie sody oczyszczonej, masła shea i korzenia maranty trzcinowej. Kosmetyk nie zawiera aluminium i jest w 100% wegański. Jego opakowanie jest kartonowe, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Zastąpienie plastikowego opakowania papierowym to kolejny ciekawy pomysł na zminimalizowanie ilości niepotrzebnych śmieci.

Naturalne dezodoranty Ben&Anna

Naturalne dezodoranty Ben&Anna
(Kliknij, aby zobaczyć w sklepie)

❀ Podsumowanie.

Jak widać życie w stylu zero waste wcale nie jest bardzo trudne i wymagające wielu poświęceń. Już niewielkie zmiany mogą przynieść wspaniałe rezultaty i przyczynić się do ograniczenia produkowanych śmieci i poprawy stanu środowiska. A jakie jest Wasze zdanie na temat zero waste? Stosujecie wymienione przeze mnie zamienniki? Może macie jakieś inne propozycje jak zredukować ilość wytwarzanych odpadów? Chętnie poznam wasze opinie na ten temat! Pozdrawiam, Milena 🙂

Cześć! Mam na imię Milena i serdecznie witam Was na blogu Mileco, na którym dzielę się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat naturalnej pielęgnacji. Na co dzień swoją pasję łączę z pracą i od 2016 r. prowadzę sklep z naturalnymi kosmetykami. Jeśli macie pytania piszcie śmiało, postaram się pomóc. 🙂