Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? 5 porad

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Ta niedogodność dotyka wiele osób, dlatego przygotowaliśmy 5 praktycznych porad, dzięki którym będziesz mogła rozwiązać ten problem i sprawić, że Twoje włosy będą nawilżone i miękkie.

Co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały? Przyczyny

Włosy mogą się elektryzować z kilku powodów. Jednym z głównych czynników jest brak wilgoci w powietrzu, szczególnie w okresach zimowych, gdy powietrze jest suche z powodu ogrzewania i skłonne do przepływu ładunków elektrostatycznych. Brak wilgoci sprawia, że na włosach znajduje się zbyt dużo tych samych ładunków elektrostatycznych, co powoduje ich elektryzowanie się.

Innym powodem, dla którego włosy „stają dęba”, może być stosowanie urządzeń do stylizacji włosów, takich jak prostownice, lokówki czy suszarki do włosów. Wysoka temperatura, która jest stosowana w tych urządzeniach, może uszkodzić strukturę włosa, sprawiając, że staje się bardziej podatny na elektryzowanie się.

Kolejnymi z wyzwalaczy elektryzowania się włosów mogą być także sztuczne włókna, np. poliestrowe, z których wykonane są niektóre ubrania, np. czapki, kurtki, czy swetry. Sztuczne tkaniny są szczególnie podatne na przepływ ładunków elektrostatycznych, co przyczynia się do elektryzowania kosmyków.

Również niektóre kosmetyki do włosów, szczególnie te, które zawierają alkohol lub mocne substancje myjące, takie jak SLS, mogą pośrednio powodować zjawisko elektryzowania się pasm włosów, gdyż je przesuszają.

5 porad, dzięki którym unikniesz elektryzowania się włosów

Co zrobić żeby włosy się nie elektryzowały? Choć jest to uciążliwy problem, z którym stykamy się przede wszystkim zimą, można mu w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zaleceń i wdrożyć je w życie, a nasze włosy będą posłuszne i przestaną tworzyć aureolę z fruwających włosków. Oto 5 prostych tricków, które sprawią, że włosy przestaną się elektryzować.

1. Używaj nawilżających produktów do pielęgnacji włosów

Jednym z głównych powodów elektryzowania się włosów jest brak nawilżenia. Dlatego jeśli chcesz zapobiec elektryzowaniu swoich włosów, zacznij od pielęgnacji. Używaj nawilżających szamponów, odżywek i masek. Zwróć uwagę na skład produktów i wybieraj te, które zawierają substancje nawilżające, czyli humektanty, takie jak gliceryna, miód, aloes, pantenol, czy kwas hialuronowy. Stosuj również naturalne oleje do olejowania włosów, takie jak, np. olej jojoba, rzepakowy, z awokado, ponieważ są to składniki, która zapobiegają przesuszeniu włosów i tworzą na ich powierzchni warstwę ochronną.

2. Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem

Suszenie włosów gorącym powietrzem może przyczyniać się do ich elektryzowania. Gdy masz tendencję do elektryzowania się włosów, unikaj suszenia ich gorącym powietrzem z suszarki. Zamiast tego wybierz opcję suszenia chłodnym nawiewem.

3. Wybieraj odpowiednie akcesoria do stylizacji włosów

Narzędzia do stylizacji włosów, takie jak prostownice czy suszarki do włosów, mogą przyczyniać się do elektryzowania się kosmyków. Z uwagi na to wybieraj narzędzia, które nie uszkadzają włosów. Najlepiej wybierać urządzenia z ceramicznymi elementami, które nie przegrzewają włosów i nie powodują ich przesuszenia.

4. Używaj kosmetyków antystatycznych

Kosmetyki antystatyczne, takie jak spraye czy sera do włosów, mogą pomóc w zapobieganiu elektryzowaniu się włosów. Takie produkty zmiękczają kosmyki, eliminując tym samym omawiamy problem. Warto wybrać kosmetyki, które zawierają naturalne składniki, takie jak olejek arganowy, wyciąg z aloesu czy witamina E.

5. Unikaj materiałów, które powodują elektryzowanie się włosów

Nie tylko kosmetyki i akcesoria do stylizacji włosów mogą przyczyniać się do ich nadmiernego  naładowania tymi samymi ładunkami elektrycznymi. Unikaj ubrań i nakryć głowy, który wykonane są z poliestru. Stawiaj na naturalne materiały, takie jak bawełna.

Dzięki tym prostym wskazówkom możesz w szybki sposób zapobiec sterczącym i naelektryzowanym kosmykom. Warto jednak pamiętać, aby stosować się do nich regularnie, bo tylko systematyczne nawilżanie i olejowanie włosów przyniesie spodziewane efekty w postaci zdrowych, lśniących i nawilżonych włosów, nieprzesyconych ładunkami elektrostatycznymi.