Czym olejować włosy? Poznaj sprawdzone sposoby
Czym olejować włosy, by zachowały one przez długi czas zdrowy wygląd? Olejowanie włosów to metoda znana od setek lat. Sprawia, że włosy wyglądają zdrowiej, a ich struktura zostaje skutecznie wygładzona. Jaki olej jest najlepszy? Na te i inny pytanie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Olejowanie włosów — co to jest?
Olejowanie włosów to zabieg polegający na nakładaniu naturalnych olejków na całą długość włosów. Olejowanie stosuje się po to, by wygładzić, odżywić i skutecznie nawilżyć włosy. Do najważniejszych zalet olejowania włosów zaliczamy:
- wzmocnienie włosów,
- nawilżenie,
- regeneracja uszkodzonych kosmyków,
- zmniejszenie rozdwojonych końcówek,
- przywrócenie blasku,
- zmiękczenie,
- ułatwienie rozczesywania,
- redukcja wydzielania sebum,
- ochrona przed uszkodzeniami,
- redukcja stanów zapalnych skóry głowy,
- wsparcie zabiegów stylizacyjnych.
Czym olejować włosy? To zależy do porowatości
Porowatość włosów to w dużym skrócie stan określający, w jakiej formie są twoje włosy. Porowatość dotyczy budowy struktury włosa i ułożenia łusek. Dokładne określenie stopnia odchylenia łuski włosa pozwala na dobór odpowiednich olejów do pielęgnacji. Ze względu na porowatość włosy dzielimy na:
- Niskoporowate — oznacza to, że łuski włosa dokładnie przylegają do siebie i sprawiają, że włosy są gładkie, lśniące i rzadko pochłaniają wodę. Właścicielki takich włosów nie mają problemów z elektryzowaniem i puszczeniem. Łatwo się rozczesują i są mało podatne na układanie. Są odporne na zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem ciepłego powietrza.
- Średnioporowate — mają właściwości włosów nisko i wysokoporowatych. Podwyższona porowatość najczęściej ma związek z wykonanymi wcześniej zabiegami chemicznymi jak farbowanie, rozjaśnianie i prostowanie. Włosy średnioporowate posiadają łuski lekko odchylone od łodygi włosa.
- Wysokoporowate — zaliczamy do nich włosy matowe, suche i dość szorstkie. Łuski są mocno odchylone, a same włosy mają tendencję do szybkiego pochłaniania wody. Końcówki włosów wysokoporowatych często się rozdwajają, łamią i plątają.
Czym olejować włosy niskoporowate?
W przypadku włosów niskoporowatych olej musi być nasycony, a jednocześnie nie może wpływać negatywnie na ich objętość. Włosy niskoporowate wykazują dużą tendencję do utraty objętości. Łatwo je uszkodzić i obciążyć. Zbyt duża ilość oleju może prowadzić do przetłuszczania. Najpopularniejsze oleje to: masło kakaowe, masło shea, olej rycynowy, olej palmowy, olej lniany, olej słonecznikowy, olej babassu.
Czym olejować włosy średnioporowate?
Włosy średnioporowate są podatne na obciążenia, długo wysychają po umyciu i posiadają często rozdwojone końcówki. W przypadku włosów średnioporowatych należy stosować oleje jednonienasycone. Najlepsze są oleje: z awokado, arganowy, ze słodkich migdałów, makadamia, jojoba, oliwa z oliwek, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej z orzechów laskowych.
Czym olejować włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate są szorstkie i suche w dotyku. Brakuje im porcji nawilżenia, a same włosy często się puszą, a końcówki rozdwajają. Czym olejować włosy wysokoporowate? Najlepsze do tego są oleje wielonienasycone, które posiadają dużą ilość kwasów omega-3 i omega-6. Zaliczamy do nich: olej lniany, olej z orzechów laskowych, z pestek winogron, rycynowy, olej z ogórecznika, z pestek arbuza, z nasion truskawki.
Olejowanie włosów — tych błędów nie popełniaj
Olejowanie włosów poprawia ich stan i sprawia, że wyglądają one na pełne blasku. Jeśli jednak zauważymy, że po zabiegu stały się matowe, puszą się i nie chcą się układać, to znak, że coś poszło nie tak. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze błędy związane z olejowaniem włosów:
- Olejowanie włosów wykonane na brudnych włosach.
- Wykorzystanie niewłaściwego oleju.
- Aplikacja zbyt dużej ilości oleju na włosy.
- Zbyt krótkie trzymanie oleju na włosach.
- Niedokładnie zmycie oleju.
- Nieregularne wykonywanie zabiegu.