Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jak czyścić szczotkę do włosów?

Szczotka do włosów to gadżet, który nawet kilka razy dziennie ma kontakt z naszymi włosami. Wiele kobiet dbając o włosy i inwestując w odżywki, szampony i wcierki zapomina, że zabrudzona i zniszczona szczotka może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego warto o tej gadżet dbać i jak zrobić to szybko i sprawnie w domowym zaciszu.

Dlaczego należy czyścić szczotkę do włosów?

Regularne czyszczenie gadżetów do włosów powinno być tak oczywiste, jak mycie i odżywianie włosów. Nieczyszczone szczotki zbierają zanieczyszczenia, kurz, resztki kosmetyków oraz martwy naskórek i łój. Mieszanka takiego brudu tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. 

Dermatolodzy zaznaczają również, że czesanie włosów brudną szczotką może prowadzić do występowania różnych chorób. Najczęściej są to alergie, łojotokowe zapalenie skóry, łupież i grzybice. W wielu przypadkach włosy tracą blask, świeżość i poddają się szybszemu przetłuszczaniu.

Jak czyścić szczotkę do włosów? Poznaj sprawdzone triki

Najpopularniejsze są szczotki syntetyczne. Ich czyszczenie należy rozpocząć od usunięcie z ząbków resztek włosów. Można do tego wykorzystać m.in wykałaczkę. Po usunięciu większych zabrudzeń, należy umyć szczotkę w ciepłej wodzie z mydłem. Następnie dokładnie wypłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Zdarzają się przypadki, gdzie na szczotce znajduje się naprawdę dużo brudu, a woda z mydłem nie wystarczy. Wówczas zabrudzenia można usunąć za pomocą mieszanki składającej się z wody, sody oczyszczonej i szamponu. Taką miksturę nakładamy na szczotkę i szorujemy za pomocą szczoteczki do zębów.

Zastanawiasz się jak czyścić szczotkę do włosów dzieląc łazienkę ze swoim partnerem? Wykorzystaj jego piankę do golenia. Kosmetyk ten doskonale zmiękcza włosy, brud i kurz. Dzięki temu nawet głębokie zanieczyszczenia można łatwo usunąć. Wystarczy nałożyć piankę na ząbki i dokładnie wyszorować je szczoteczką.

Tematów i wątków w internecie jak czyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia jest mnóstwo. W takim przypadku należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie stosować sody, szamponów i innych dodatków, które mogą wysuszać włosie. Do czyszczenia takiej szczotki najlepiej stosować mieszankę olejków (np. olejku herbacianego) z ciepłą wodą. Wystarczy zwilżyć szczotkę takim roztworem za pomocą ściereczki. 

Kiedy należy wymienić szczotkę?

Istnieje kilka sytuacji, w których trzeba podjąć decyzję o zmianie szczotki. Regularne czyszczenie szczotki znacząco wydłuża jej żywotność. Czasem jednak jedyną słuszną decyzją jest jej wymiana. Kiedy jest na to najlepszy moment

  1. Między ząbkami znajduje się bardzo dużo włosów. Każda kobieta musi sobie odpowiedzieć na pytanie ile to jest "zbyt dużo włosów". W momencie, gdy po każdym szczotkowaniu na szczotce pozostaje dużo kosmyków to czas, że może trzeba gadżet wymienić.
  2. Czujesz ból i ciągnięcie przy rozczesywaniu. W przypadku zdrowych włosów nie powinno się to zdarzyć.
  3. Włosy zaczynają się elektryzować. Stare szczotki mają tendencję do zbyt dużego elektryzowania włosów. Jeśli zauważysz, że po każdym szczotkowaniu "włosy stają dęba". To odpowiedni moment na wymianę szczotki.