Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Jaki typ urody mają Polki? Do jakiej pory roku pasujesz?

Często słyszy się i mówi o kimś, że ma słowiański typ urody. Czyli jaki właśnie? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są typy urody, jaki typ urody mają Polki i czy faktycznie można go określić mianem słowiańskiego.

4 typy urody – poznaj swoje kolory!

Podział urody na 4 typy to bardzo znana metoda, chętnie wykorzystywana przez makijażystów i stylistów, aby jak najlepiej dobrać do naszego wyglądu zewnętrznego ubrania i odcienie kosmetyków do makijażu. Gdy poznamy teorię doboru barw, zdecydowanie łatwiej będzie się nam odnaleźć czy to w sklepie odzieżowym, czy w drogerii, wybierając na przykład palety cieni do powiek. Poznawszy swój typ urody, na pewno sprawniej przyjdzie nam nam określić, jakie kolory pasują do naszej urody – czyli koloru włosów, oczu i karnacji, bo tym mniej więcej właśnie jest uroda – wszystkimi cechami zewnętrznymi, które nas wyróżniają.

4 typy urody to bazowa kategoryzacja naszego wyglądu zewnętrznego. Dlaczego mamy 4 typy urody? Wyjaśnieniem jest odniesienie urody człowieka to pór roku, których przecież mamy cztery. Już wiele lat temu zauważono, że najlepiej naszą urodę oddają kolory, które są charakterystyczne dla różnych pór roku. Ta klasyfikacja bardzo się sprawdziła, dlatego dzisiaj mamy do czynienia z podziałem na:

  • typ urody wiosna,
  • typ urody lato,
  • typ urody jesień,
  • typ urody zima.

Zarówno wiosna, jak i jesień to ciepłe typy urody, natomiast lato i zima należą do zimnych. Każda z pór roku cechuje się innym zestawem barw, które możemy zauważyć w naturze. Wiosna to kolory czyste, żywe i jasne, pełne energii i światła. Lato kojarzy się barwami nieco przygaszonymi, stonowanymi, płowymi od słońca. Jesień z kolei wyróżniają ciepłe barwy złota, brązu i czerwieni. Zima natomiast to chłodne i mocne kolory, ale również z nutą szarości i delikatności. Wykonaj test i dowiedz się, jakim typem urody jesteś: https://horex.pl/blog/typ-urody-test-jakim-typem-urody-jestes/.

Poniżej przedstawiamy ogólny opis każdego z typów urody z przypisaniem do pór roku. Dowiesz się także, jaki typ urody mają Polki? Domyślasz już się?

Krótka charakterystyka typów urody w odniesieniu do pór roku

Aby dopasować swoją urodę do pory roku, należy spojrzeć na swój naturalny odcień włosów, kolor tęczówki i odcień karnacji. Analizę kolorystyczną najlepiej jest wykonać w dziennym świetle i bez makijażu. Przeczytaj poniższe opisy i sprawdź, który najbardziej do ciebie pasuje.

Pani wiosna: ma delikatną urodę, jasną cerę, złocistą, lekko brzoskwiniową lub beżową. Może posiada piegi i rumieńce, a po opalaniu skóry nabiera brązowego odcienia. Oczy mają jasną tonację, są najczęściej zielone, błękitne, brązowawe lub szarawe. Pani wiosna ma włosy w blond kolorze, w odcieniach miodu, złota, lnu, z akcentami rudości lub brązu. Podtypy tego rodzaju urody to: czysta wiosna, jasna wiosna i ciepła wiosna. Pani wiosna najlepiej czuje się w jasnych i czystych kolorach, na przykład w kolorze: turkusowym, czerwonym, ciepłego różu, błękitnym, jasnej zieleni, kremowej bieli, morelowym.

Pani lato: ma jasną cerę w mlecznym odcieniu, beżową; pojawiają się piegi w odcieniach chłodnego brązu. Włosy w tym typie urody są przeważnie w kolorze blond z domieszką szarości, jasne szatynki, brunetki z akcentami koloru popielatego. Tęczówki mają kolor szary, niebieski, szaropiwny lub szarozielony. Ten typ urody ma również swoje podtypy: lato jasne, chłodne i zgaszone. Najlepiej do tej urody pasują chłodne, przygaszone odcienie, z domieszką szarości, złamane, ale również pudrowe róże, miętowa zieleń, rozbielone brązy, czerwienie przygaszone lub intensywne.

Pani jesień: charakteryzuje się ciepłym i złocistym kolorem karnacji z piegami w intensywnym odcieniu złota i rudego koloru. Włosy są we wszystkich odcieniach rudego, także z brązowymi i czerwonymi tonami. Oczy są zielone lub brązowe. Istniejące podtypy to: ciepła jesień, przygaszona i głęboka. Kolory ubrań i dodatków, której najlepiej pasują do tego typu urody to ciepłe odcienie czerwienie, moreli, brązu, rudości, koloru oliwkowego i zgniłej zieleni.

Pani zima: cechuje ją porcelanowa, czysta cera z podbiciem różu, a nawet błękitu. Może również być w tonacji oliwkowej z akcentami beżu. Pani zima ma włosy ciemne, czarne, ciemnobrązowe, ciemnogranatowe. Oczy są w chłodnych kolorach błękitu, zimnej zieleni i ciemnego brązu, który wpada w czerń. Podtypy zimy: chłodna zima, czysta i głęboka. Osoby w tym typie urody najlepiej wyglądają w wyrazistych kolorach, np. śnieżnej bieli, butelkowej zieleni, chłodnych odcieniach brązu, gorzkiej czekolady, barwach stalowych, srebrnych, w krwistej czerwieni.

Jaki typ urody mają Polki?

Polki to najczęściej panie lato, bowiem to właśnie ta pora roku opisuje najlepiej hasło: słowiańska uroda. Powyżej opisaliśmy, jak wygląda pani lato. Jeżeli chcesz zobaczyć w rzeczywistości, jak prezentuje się letni typ urody, wystarczy przejść się po ulicy.

W naszym kraju dominuje jasny typ urody, w chłodnej tonacji. Większość kobiet o tej urodzie nie opala się na czerwono, a skóra brązowieje w odcieniu przygaszonej oliwki. Piegi, jeżeli się pojawiają, nie są w ciepłym odcieniu złota, a zyskują kolor chłodny, brązowy, delikatnie szary. Polki w typie urody lato najczęściej mają oczy zielone, niebieskie szarozielone lub szaroniebieskie. Zdecydowanie nie są to kolory wyraziste, ale podbite szarością, lekko rozmyte i nie odcinają się mocno od białka oka. W chłodnym typie urody, jakim jest właśnie lato, kobiety mają włosy w odcieniach blond z dominantą szarości, płowe. To szatynki, z mysim odcieniem ciemnego blond koloru, w jasnym brązie.

Można wysnuć wnioski, że słowiańska uroda Polek nawiązuje do analizy kolorystycznej urody w typie lata. A jeżeli chodzi o podtypy tej urody, to najczęściej spotykamy u naszych krajanek zgaszone lato (soft summer) i chłodne lato (cold summer). Natomiast jasne lato (light summer) jest widoczne w urodzie Skandynawek.

Oczywiście warto zaznaczyć, że nasza uroda nie jest jednoznaczna i nie zawsze idealnie dopasujemy ją do wyżej opisanych wzorców. Różnimy się, a nasz wygląd zewnętrzny jest pełen niuansów. Podział na typy urody mam nam jedynie pomóc wyobrazić sobie, w jakich kolorach będziemy najlepiej wyglądać, jednak analiza kolorystyczna stanowi jedynie podpowiedź, a nie sztywny wyznacznik tego, w czym jest nam najlepiej. To przede wszystkim zależy od nas samych.