Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Retinol – Twoja broń w walce z trądzikiem

Retinol, czyli substancja należąca do grupy retinoidów, doskonale sprawdza się w walce z problemami skórnymi. Najbardziej znany jest ze swojego działania antytrądzikowego oraz przeciwstarzeniowego, jednak składnik ten ma o wiele więcej właściwości. Trądzik, wbrew powszechnym twierdzeniom, nie jest wyłącznie problemem nastolatków. Niedoskonałości skórne dotykają również osób dorosłych. Kluczem do sukcesu jest dobór właściwej pielęgnacji, podczas której wykorzystywane są odpowiednie kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych.

Retinol na trądzik – czy to działa?

Retinol uznawany jest za najaktywniejszą formę witaminy A i uważany jest za jedną z najdokładniej przebadanych substancji. Jego wysoką skuteczność w leczeniu problemów skórnych potwierdzono już w latach 80. i od tego czasu jest składnikiem szeroko wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym.

Retinoidy, z retinolem na czele, zajmują szczególne miejsce w kuracjach antytrądzikowych i przeciwstarzeniowych. Sprawdzają się w leczeniu łuszczycy i trądziku, a także widocznych objawów starzenia się.

Retinol, polecany jest w szczególności cerom problemowym, tłustym, trądzikowym oraz dojrzałym. Substancja ta słynie ze swojego silnego działania przeciwzmarszczkowego – spłyca i wygładza zmarszczki, dlatego bardzo często jest składnikiem zasilającym kosmetyki o działaniu odmładzającym.

Warto natomiast wspomnieć, że retinol jest również nieoceniony przy leczeniu łuszczycy oraz trądziku. Przede wszystkim dlatego, że łagodzi stany zapalne, stymuluje złuszczanie martwego naskórka, ale też, reguluje wydzielanie sebum i normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Trądzikowe zmiany zapalne u osób dorosłych zwykle zlokalizowane są na żuchwie, na brodzie, ale też na szyi oraz linii brzegowej twarzy. Co ważne, jeśli zmiany skórne nie będą odpowiednio leczone, mogą pozostawić po sobie przebarwienia oraz blizny, które będą trudne w wyeliminowaniu.

Efekty stosowania retinolu na trądzik

Retinol jest jedną z najskuteczniejszych substancji zwalczających trądzik, dlatego też bardzo często zasila formulacje kosmetyków przeciwtrądzikowych. Oczywiście efekty uzależnione są od stężenia substancji w produkcie – na rynku dostępne są zwykle stężenia od 0,1 do 2% – kurację warto rozpocząć od niższych stężeń, by zbudować tolerancję skóry na preparat, a w razie potrzeby sięgać po wyższe stężenia.

Jak działają retinoidy na cerę trądzikową? Przede wszystkim regulują procesy odnowy komórek naskórka. Przyspieszają proces złuszczania, odblokowują zamknięte mieszki włosowe, a docelowo normalizują pracę gruczołów łojowych i regulują wydzielanie sebum.

Warto również zaznaczyć, że retinol odgrywa bardzo dużą rolę w procesie gojenia się skóry, ale też zmniejszają i niweluje stany zapalne. Docelowo też skóra staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a blizny i przebarwienia potrądzikowe stają się mniej widoczne.

Warto wspomnieć, że pielęgnacja bogata w retinoidy sprawia również, że skóra jest zregenerowana, ujędrniona, nawodniona, a zmarszczki spłycone. Retinol zwiększa również produkcję kolagenu oraz elastyny.

Przeciwwskazaniami do pielęgnacji bazującej na retinolu są ciąża, karmienie piersią, ale też widoczne rany i podrażniony naskórek. Kosmetyków z retinolem nie należy stosować również w przypadku częstej ekspozycji na promieniowanie UV, ani też, gdy jednocześnie stosowane są kosmetyki z kwasami.

Retinoidy mogą przynieść zadowalające efekty w leczeniu wielu odmian trądziku, m.in. zaskórnikowego, ale też pospolitego czy różowatego. Stosowaną kurację warto natomiast omówić ze specjalistą – dermatologiem bądź kosmetologiem.