Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Sebum na twarzy - jak sobie z nim radzić?

Sebum na twarzy jest zupełnie naturalną oznaką prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Problemem nie jest jego obecność, jeżeli występuje w odpowiedniej ilości. Dopiero przy wyraźnej nadprodukcji mogą występować dolegliwości, które obejmują zarówno estetykę, jak i zdrowie skóry. Jak zredukować jego ilość za pomocą łatwodostępnych kosmetyków?

Sebum na twarzy - czym jest?

Sebum to substancja produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Jej zadaniem jest natłuszczanie skóry, ochrona przed wysychaniem, a także wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej. Ta mieszanina substancji lipidowych odpowiada również na zachowanie fizjologicznego pH skóry i działa antyoksydacyjnie.

Zdarza się jednak, że np. sebum na twarzy pojawia się w ilości, która powoduje świecenie się cery, a także zatykanie porów. Skóra przetłuszczająca się sprawia wiele problemów, ponieważ to właśnie na niej najczęściej pojawiają się niedoskonałości, stany zapalne czy trądzik. Duża ilość sebum wraz z martwymi komórkami naskórka i inną materią organiczną stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które mogą w krótkim czasie ją skolonizować. Wówczas pobudzone zostają naturalne mechanizmy obronne skóry, pojawia się stan zapalny, który z czasem rozszerza się na głębsze jej warstwy.

Sebum na twarzy - kosmetyki do pielęgnacji

W przypadku cery tłustej warto sięgać po kosmetyki zawierające składniki, które znormalizują produkcję sebum. Unikaj produktów wysuszających, ponieważ one nasilają dolegliwości. Niektóre kosmetyki możesz stosować punktowo, inne przeznaczone są do pielęgnacji całej powierzchni skóry twarzy.

Białe mydełko Ziaja Jeju to produkt z nutą mango, kokosa i papai, który głęboko oczyszcza i pozostawia przyjemne uczucie gładkości. Zawiera olej z kamelii, który nawilża i regeneruje, wyciąg z czystka, który przeznaczony jest do pielęgnacji cery trądzikowej, a także inne składniki regulujące wydzielanie sebum i zapobiegające świeceniu się cery.

Kolejną propozycją od marki Ziaja jest delikatna pianka oczyszczająca. Lekka formuła zwierza mnóstwo składników, które wspierają skórę w regeneracji i sprawiają, że zredukowana zostaje ilość wydzielanego sebum. Produkt zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego i był testowany dermatologicznie i okulistycznie.

Eveline Bio Organic Gold to oczyszczająco-nawilżająca woda micelarna, której skład to aż 97% składników pochodzenia naturalnego. Dzięki nim usuwa zanieczyszczenia, a jednocześnie wpływa korzystnie na wiele funkcji skóry, między innymi na produkcję sebum. Lekka formuła doskonale pielęgnuje dzień po dniu i może być stosowana także w przypadku cery trądzikowej.

Żel matujący i regulujący wydzielanie sebum Lierac Sebologie to profesjonalny produkt, dzięki któremu skuteczniej poradzisz sobie z problemem świecącej się cery. Zawiera glukonian cynku, który działa ściągająco, zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum oraz kwas salicylowy, regulujący odnowę komórkową. Bakuchiol ma właściwości zbliżone do retinolu, dzięki czemu przeciwdziała błyszczeniu się skóry i zmniejsza wydzielanie sebum. Zawarte w składzie prebiotyki wpływają korzystnie na mikrobiom skóry i wzmacniają jej naturalne mechanizmy obronne.

Świadoma pielęgnacja skóry

Sebum na twarzy jest bardzo widoczną oznaką problemów związanych z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Odpowiednia pielęgnacja, a także zmiana nawyków żywieniowych może pomóc zniwelować dolegliwość. Dzięki temu cera będzie gładsza, mniej skłonna do występowania stanów zapalnych i naturalnie matowa.