Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Woda toaletowa a woda perfumowana – czym się różnią?

Woda toaletowa a woda perfumowana – czym różnią się od siebie te dwie formy zapachu? To częste pytanie, szczególnie od osób, które dopiero zapoznają się z wonnym światem perfum. Poznajmy je zatem bliżej.

Woda toaletowa a woda perfumowana – EDT vs. EDP

Woda toaletowa a woda perfumowana – jakie są różnice pomiędzy nimi? Otóż przede wszystkim zasadniczą różnicą pomiędzy tymi formułami zapachu jest stężenie olejków eterycznych. To właśnie wysokość skoncentrowania substancji zapachowych mówi nam o tym, czy mamy do czynienia z perfumowaną czy toaletową wersją wody.

To kompozycje zapachowe, które wybieramy najczęściej. Producenci stosują wobec nich również skróty, które warto poznać, aby z łatwością orientować się w olafktorycznej nomenklaturze. Wyjaśniamy znaczenie skrótów, które są umieszczone na flakonikach i najważniejsze właściwości poszczególnych wód zapachowych.

Woda toaletowa – EDT (Eau de Toilette) zawiera od 5 do 10% olejków eterycznych. Cechuje ją świeżość i lekkość. Jak sama nazwa wskazuje to rodzaj wody, która jest uzupełnieniem codziennej toalety, a jej zapach przedłużeniem uczucia świeżości i czystości po wyjściu spod prysznica. Wody toaletowe są lżejsze niż perfumowane, dlatego stanowią idealne tło zapachowe podczas upalnych dni. Ich zapach nie jest przytłaczający. Wody toaletowe to przede wszystkie rześkie nuty cytrusowe, ozonowe, zielone, szyprowe czy kwiatowo-owocowe.

Woda perfumowana – EDP (Eau de Parfum) posiada od 10 do 15% olejków zapachowych w 90% alkoholu. To najbardziej trwała wersja zapachu, nie licząc prawdziwych perfum (Parfum, Extrait), które, oprócz tego, że są rzadko dostępne, to ich ceny potrafią być niebotyczne, nieosiągalne dla śmiertelników. Wody perfumowane posiadają większą projekcję zapachu i wyższą trwałość. Perfumowane wody łączą w sobie różne akordy zapachowe. Oprócz lekkich znajdziemy w nich także tony pudrowe, ambrowe, gourmand, drzewne, balsamiczne.

EDT czy EDP – jaką wodę wybrać?

Warto wiedzieć, że w ofercie producentów kompozycje zapachowe z jednej linii często występują właśnie w dwóch formułach – wody toaletowej i wody perfumowanej, która jest mocniejszą wariacją na temat nut zapachowych, tworzących kompozycję wody toaletowej. Mając do wyboru oba rodzaje zapachów, niektórzy decydują się na obie, aby w ciągu dnia używać tych lżejszych formulacji, a wieczorem sięgać po intensywniejsze wody perfumowane. Takie podejście znajduje zrozumienie przede wszystkim dlatego, że łączymy aromaty z jednej linii zapachowej. Dzięki temu wszystko jest spójne, a nuty zapachowe z poszczególnych wód nie kłócą się ze sobą, a harmonijnie współgrają.

Zarówno wody toaletowe, jak i wody perfumowane są szeroko dostępne na rynku. Obecnie z łatwością możemy nabyć każdą formę zapachu swojej ulubionej marki. Jeżeli jesteśmy początkującymi klientami perfum, bo tak zwyczajowo przyjęło się mówić o każdej wodzie zapachowej, zdecydujemy się w pierwszej kolejności na wodę toaletową. Dzięki temu, że jest delikatna i niezobowiązująca łatwiej będzie nam zrozumieć konkretną kompozycję i oswoić się z nią. To również dobry test przed zakupem wody perfumowanej z tej samej kolekcji.

Sięgając po wody perfumowane, miejmy świadomość, że koncentracja olejków zapachowych jest większa, dlatego też aromat naszych perfum będzie bardziej wyczuwalny przez otoczenie. Oczywiście są zapachy bliskoskórne, które nie mają tak zwanego długiego ogona i z nimi będziemy się czuli komfortowo, ponieważ dla otoczenia będą tylko delikatnym, wonnym doświadczeniem. Bez przesadnego obciążania zmysłów, co może być szczególnie ważne, jeżeli pracujemy w jednym pomieszczeniu z wieloma osobami.

Woda toaletowa a woda perfumowana – różni je wiele, łączy również bardzo dużo. To jedne z najchętniej wybieranych postaci zapachów, które towarzyszą nam od dziesiątek lat, a każdy sezon przynosi kolejne propozycje, ciekawe połączenia nut zapachowych, nowatorskie lub całkiem znane, w odświeżonej kombinacji, nowej edycji zapachu. Którą wybrać? To zależy od wielu czynników, które przedstawiliśmy wyżej. Jednak najbardziej liczy się tylko jeden. Nasz gust.