Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Zaskórniki zamknięte — poznaj skuteczne metody na ich usunięcie

Zaskórniki zamknięte to powszechny problem skórny, który dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Wyglądają jak niewielkie, białe lub żółtawe wykwity skórne pojawiające się głównie na twarzy, a w szczególności w strefie tzw. "strefy T". Czy istnieją sprawdzone sposoby na ich usunięcie? Okazuje się, że tak. W tym artykule poznasz sprawdzone sposoby.

Zaskórniki zamknięte — co to jest?

Zaskórniki zamknięte to nic innego jak zablokowane pory skóry, w których sebum i martwe komórki skóry tworzą małe guzki. Z czasem problem może się powiększać, zaskórniki zaczynają wyglądać nieestetycznie, a ich usunięcie może sprawić wiele problemów. Najczęściej z zaskórnikami zamkniętymi zmagają się osoby z cerą tłustą, mieszaną i tą ze skłonnościami do trądziku. Za główne przyczyny powstawania uznaje się problemy z gospodarką hormonalną, niewystarczająca higiena oraz używanie niewłaściwych kosmetyków.

Sprawdzone sposoby na zaskórniki zamknięte

Istnieje kilka sposobów, by wygrać walkę z zaskórnikami. Do najpopularniejszych metod zaliczamy:

1. Regularne oczyszczanie skóry

Walkę z zaskórnikami należy rozpocząć od wprowadzenia w życie regularnej rutyny pielęgnacyjnej polegającej na dokładnym oczyszczaniu skóry. W tym celu należy wybierać delikatne, a zarazem skuteczne produkty dedykowane do mycia twarzy. Popularne są mydła lub żele myjące zawierające takie składniki jak kwas salicylowy i benzoesan sodu. Pomagają one usunąć nadmiar sebum i złuszczają martwy naskórek.

2. Peeling chemiczny

To bardzo skuteczny sposób polecany osobom z zaskórnikami zamkniętymi. Takie składniki jak kwas salicylowy, kwas glikolowy i kwas mlekowy pomagają skutecznie złuszczać martwy naskórek, odblokować pory i zredukować właśnie występowanie zaskórników. Peeling chemiczny to zabieg, który powinien zostać wykonany przez profesjonalistów. Błędnie wykonany może prowadzić do pojawienia się podrażnień i innych groźnych powikłań. 

3. Retinoidy

Retinoidy to składniki aktywne, które skutecznie wykorzystywane są w leczeniu różnych problemów skórnych. Retinoidy działają na skórę i przyspieszają procesy związane z odnową komórkową, odblokowaniem porów i zmniejszeniem zaskórników. Retinoidów nie powinno się jednak stosować „na własną rękę”. Przed rozpoczęciem kuracji warto skonsultować się z dermatologiem. 

4. Nawilżanie skóry

Od lat wiadomo, że kompleksowe nawilżenie to klucz do pięknie wyglądającej skory. W walce z zaskórnikami zamkniętymi nawilżenie również ma znaczenie. Jej brak może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, co sprzyja powstawaniu zaskórników. W codziennej pielęgnacji warto stosować lekkie i nietłuste kremy nawilżające. Stawiaj na takie, które nie zatykają porów, a w swoim składzie zawierają m.in. kwas hialuronowy lub pantenol.

5. Regularne złuszczanie

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważne, by zapobiegać powstawaniu zaskórników zamkniętych. Pomóc w tym mogą peelingi (np. enzymatyczne, mechaniczne, z mikodermabrazją). Wszystkie te zabiegi mają za zadanie skutecznie usunąć martwe komórki skóry, odblokować pory i sprawić, że zaskórniki nie będą się pojawiać. 

Zaskórniki zamknięte to nieestetyczny i często frustrujący problem, który wymaga wprowadzenie pewnym sprawdzonych metod. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by skutecznie się z nimi uporać. Pamiętać należy jednak o tym, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji, warto na początku zasięgnąć opinii dermatologa, który oceni kondycję skóry, przeanalizuje problem i będzie w stanie zaproponować najlepsze metody leczenia. Tylko odpowiednio dobrane produkty do rodzaju cery skutecznie pomogą usunąć zaskórniki, by w niedługim czasie móc się cieszyć piękną i zdrowo wyglądającą skórą.